Jak skladovat kávu, aneb jak se nepřipravit o dobrou kávu | Cafe Eternity

Skladování kávy, aneb jak se nepřipravit o dobrou kávu

O kávě

Skladování kávy, aneb jak se nepřipravit o dobrou kávu

Je až k nevíře, jak často se nás dotazujete na správnou a tu NEJ metodu skladování kávy.

Na internetu a koneckonců i tiskovinách najdete velkou spoustu tipů, doporučení, které smysl mají, ale i velkou spoustu vysloveně špatných nápadů, které byste vaší kávě NIKDY neměli provádět.

Káva je přírodní surovina, se kterou zacházejte s láskou a úctou. Špatnou metodou balení a uschovávání kávy se snadno a rychle připravíte o jedinečné aroma a požitek, kvůli kterému jste si vaši kávu kupovali.

Co škodí kávě nejvíce? Jako u většiny přírodních surovin, i kávovým zrnům škodí zcela přirozený proces oxidace. Vzduch proudící do balení vaší kávy je skutečně jeden z faktorů, který vás ochudí o většinu chuti. Stejně destruktivně působí na chuť kávy sluneční světlo, vysoká teplota a vysoká vlhkost.

Nezapomínejme na přítomnost aromatických potravin a látek v blízkosti vašeho balení kávy. Chladnička plná uzenin vám zaručí skutečně „nevšední chuť“, na kterou dlouho nezapomenete.

Kde kávu kupujete?

Apelujeme na vaše chuťové pohárky. Vyhněte se obloukem prodejnám kávy, ve kterých vidíte kávu ve velkých otevřených boxech, nádobách a násypkách. Velmi pečlivě zvažte i nákup, pokud nemáte možnost ověřit datum upražení kávy. V daném případě nikdy nevíte, jak „zvětralý šálek“ vás čeká.

Pokud si již nevybere praženou kávu z naší pražírny, volte vždy balení kávy v neprůhledném obalu, vybaveném jednocestným ventilkem pro unikání oxidu uhličitého. Papírové pytle rozhodně nejsou vhodné pro dlouhodobé skladování pražené kávy.

Pokud zvažujete nákup vakuově balených kávových zrn nebo již namleté vakuově balené kávy, VŽDY pamatujte na to, že káva musela pořádně a dlouho vyčichnout, aby netrpěla na uvolňování CO2. Sáčky by se nafoukly, nebo rovnou explodovaly.

Kupovat mletou nebo nemletou?

Tato jednoduchá otázka vždy končí naší odpovědí: dle preferencí zákazníka. Skutečný kávomilec, který to s pitím kvalitní kávy myslí jen trochu vážně, by měl při nákupu kávy vždy volit nákup celých kávových zrn.

Celá kávová zrna obsahují spoustu vonných těkavých olejů, o které se nákupem mleté kávy a následným delším skladováním rychle připravíte.

Proto byste měli umlít a vypít si vaši kávu ideálně do třech týdnů od upražení, maximálně do 6 až 8 týdnů. Jen tak si uchová většinu aromatických látek. Napomáhá tomu samozřejmě i naše speciální metoda balení kávy. Obecně doporučujeme nákup kávy v množství, které vám vystačí na cca dva-tři týdny.

Jak skladovat kávu doma

  • Doporučujeme vaši kávu uzavírat v našich originálních, vzduchotěsných a uzavíratelných plastových sáčcích. Tyto obaly garantují trvanlivost a jedinečné aroma vaší oblíbené kávy.
  • Pokud vaše balení kávy nemá tyto vlastnosti, vložte vaše balení s kávou do uzavíratelné plastové misky. Osvědčily se i nádoby z tmavého skla (laboratorní sklo) nebo plechové dózy (s gumovým těsněním). Tyto nádoby před použitím VŽDY velmi pečlivě umyjte od předešlého obsahu, zejména se to týká nádob od aromatických pochutin či nápojů. Nádoby z čirého skla jsou také vhodné, avšak za předpokladu skladování bez přístupu slunečního světla.
  • VZDUCHOTĚSNOST – základní kritérium obalu vaší kávy. Za každou cenu zabraňte přístupu vzduchu ke kávovým zrnům nebo vaší mleté kávě.
  • Pro všechny tyto nádoby platí naše doporučení uchovávat je v temnu a suchu – skvělá ke tedy spíž, skříňka. 
  • Do lednice a mražáku NE – Lednici si prosím nechte na skladování mléka a smetany a mrazničku na skladování ledu do vašeho osvěžujícího frappé. V lednici dochází k častému střídání teplot a ke kondenzaci vlhkosti v kávě. Ta pak snadno a rychle načichne.
  • Pokud už musíte kávu dávat do mrazničky, rozmrazujte vždy jen množství kávy, které skutečně spotřebujete. Opakovaně kávová zrna nezamrazujte. V mrazničce kávová zrna velmi snadno načichnou různými pachy, zejména od kořenové zeleniny. Petrželkovou kávu opravdu nechcete.
Čerstvě upražená a namletá káva intenzivně reaguje s horkou vodou a uvolňuje velké množství CO2 a tzv. „vykvétá“. Při tomto procesu vznikne bohatá pěna na povrchu šálku, která po krátkém čase opadne. Řádně vyčpělá káva je již zbavena většiny CO2 a proto při extrakci vzniká jen nevýrazná, fádní pěna.